אבץ וטסטוסטרון

אבץ המינרלים משחק תפקיד חזק בבריאות הרבייה הגברית. אפילו מחסור באבץ קל קשור לרמות טסטוסטרון מופחתות בגברים, בריכוז זרע נמוך בזרע וירידה במסת הגוף הרזה. מחקרים על גברים נושאים הראו גם כי הגדלת צריכת אבץ יכול להפוך את ההשפעות השליליות.

אבץ משחק תפקידים רבים בגוף האדם, כולל תפקיד הרבייה. זה בעיקר בגלל עזרי אבץ בסינתזה טסטוסטרון. אצל גברים, האשכים דורשים אבץ לתפקד כראוי. מחסור חמור באבץ פוגע ביכולתו של הגבר לייצר זרע, והדבר עלול לסכן את הפריון הכולל. מחקר שפורסם בעיתון “Journal of Nutrition” מצא כי דיאטה מופחתת של אבץ נמצאה קשורה בבעיות פוריות, ללא קשר לרמות אבץ או טסטוסטרון.

במשך עשרות שנים, מדענים כבר יוצר מתאם בין טסטוסטרון נמוך וחסר אבץ. במחקר שנערך ב -1992, שנערך בקרב 11 מתנדבים, נמצא כי אפילו הידרדרות אבץ לטווח קצר עלולה להוריד את רמות הטסטוסטרון אצל גברים צעירים. מחקר שנערך לאחרונה, שפורסם בכתב העת “Biological Trace Element Research” – מצא כי גברים עם רמות טסטוסטרון נורמלי היו בעלי רמות אבץ גבוהות משמעותית בהשוואה לגברים עם טסטוסטרון נמוך. גברים עם רמות נמוכות יותר של אבץ נוטים יותר להיות בעלי רמות טסטוסטרון נמוכות יותר, על פי מחקר שנערך בקרב גברים בגילאי 25 עד 55 שפורסם ב “Journal of Medicine of Medicine”.

מחקר שפורסם ב “ניגריה Journal of Physiology Science” בשנת 2013 מצא כי חולדות נתון תוספי אבץ במשך שישה שבועות הראו עלייה משמעותית רמות הטסטוסטרון לעומת חולדות אשר לא קיבלו תוספי אבץ. בעלי חיים שלקחו את האבץ גם שיפרו את איכות הזרע. במחקר של בני אדם, חוקרים מאוניברסיטת ויין סטייט בדקו את הקשר בין רמות אבץ וטסטוסטרון אצל גברים בריאים בגילאים 20 עד 80. לאחר 20 שבועות של הגבלת אבץ, גברים צעירים הראו ירידה משמעותית בריכוז הטסטוסטרון, בעוד גברים מבוגרים יותר שלקחו אבץ ספקים במהלך תקופה זו הגביר את רמות הטסטוסטרון שלהם. המחקר פורסם בכתב העת “תזונה”.

מועצת המחקר הלאומית של ארה”ב ממליצה על 15 מיליגרם אבץ ליום עבור גברים ונשים מבוגרים. מחסור באבץ עלול להוביל לבעיות במערכת החיסונית, ירידה במסת הגוף הרזה ורמת הטסטוסטרון נמוכה יותר. גדילת צמיחה ופגיעה קוגניטיבית יכולה לנבוע גם מחוסר אבץ. מחסור חמור באבץ עלול לגרום לאובאסיה (נשירת שיער), לשלשולים, להפרעות רגשיות, לירידה במשקל, לזיהומים, היפוגונדיזם אצל גברים ובעיות עם ריפוי כיב.

תפקיד האבץ בבריאות פוריות

אבץ נמוך, טסטוסטרון נמוך

אבץ תוספי טסטוסטרון

מחסור באבץ