חוסר ויטמין וקוצר נשימה

ויטמינים לווסת היבטים מרובים של הבריאות שלך, וחוסר בכל ויטמין חיוני כמה השפעות בריאותיות שליליות. סימן אפשרי אחד של חוסר ויטמין הוא קוצר נשימה, אשר יכול להתפתח עקב מספר מחסור בוויטמינים הקשורים הפרעות. באופן ספציפי, צריכת מספיק של שני ויטמינים מפתח יכול לגרום קוצר נשימה.

ויטמין סי

מחסור ויטמין C כרונית גורמת צפדינה, הפרעה קשורה רקמת העצם מוחלשת, נשירת שיער, נפיחות מפרקים, דימום חריגה דימום ואובדן שיניים. בנוסף, אנשים הסובלים צפדינה גם לפתח במחזור עניים, ועלול לפתח קוצר נשימה, עייפות וסחרחורת בשל חוסר זרימת הדם הנכון. ללא טיפול, צפדינה יכול להיות קטלני. לינוס פאולינג המכון באוניברסיטת אורגון סטייט מצביע על כך גברים דורשים 90 מ”ג של ויטמין C מדי יום, בעוד נשים דורשות 75 מ”ג כל יום, כדי למנוע מחסור בוויטמין C.

ויטמין B-12

סוג אחר של חוסר ויטמין שיכול להוביל קוצר נשימה הוא ויטמין B-12, או cobalamin, חוסר. ויטמין B-12 תורם למספר תהליכים פיזיולוגיים, כולל ייצור אנרגיה מחומרים מזינים במזון שלך, ייצור חומצות אמינו מסוימות ודור המוגלובין – חלבון החמצן בדם, מסביר מכון לינוס פאולינג באוניברסיטת אורגון סטייט. חסרונות בויטמין B-12 יכולים להפחית את זרימת החמצן לרקמות שלך, גרימת אנמיה שמוביל קוצר נשימה, כמו גם עייפות וחולשה. כדי למנוע קוצר נשימה עקב מחסור בוויטמין B-12, צורכים לפחות 2.4 מיקרוגרם של הוויטמין מידי יום ממקורות תזונתיים של תוספי ויטמינים, ממליץ על המרכז הרפואי של אוניברסיטת מרילנד. ככל שאתה גיל, ייתכן שתידרש תוספת ויטמין B-12 הכנסה דרך מזון מבוצר או ספקים.

חומצה פולית

קבלת מספיק חומצה פולית בתזונה שלך גם מסייע להילחם קוצר נשימה כי, כמו מחסור בוויטמין B-12, מחסור פולאט יכול גם לגרום לאנמיה. חומצה פולית משחקת תפקיד מפתח בייצור תאי דם אדומים, משום שהיא מסייעת לגוף לעבד את ה- DNA והחלבונים הדרושים לצמיחת תאים חדשים, ורמות נמוכות של חומצה פולית יכולות לחלות באנמיה מגלובלסטית – מחלה המאופיינת בתאי דם אדומים גדולים מדי ובלתי מתפקדים. אם אתם מפתחים אנמיה של מחסור בחומצה פולית, תרגישו עייפים ואבדו את הנשימה שלכם בקלות, ועשויים לפתח עור חיוור. כולל 400 מיקרוגרם של חומצה פולית בתזונה מסייעת להילחם בחסר.

מזון כדי למנוע חוסר יעילות ויטמין

אתה יכול למנוע חוסר ויטמין C על ידי צריכת כמה מנות של תוצרת בכל יום. פירות וירקות רבים מכילים חומצה אסקורבית, כך דיאטה המבוססת על מזונות אלה מסייעת במניעת מחסור בוויטמין C. אננס, פלפל אדום, תותים, תפוזים ופרי הדר אחרים מספקים מקורות עשירים במיוחד של ויטמין C. מגוון של מזון המבוסס על בעלי חיים מכילים ויטמין B-12, כולל בשר, דגים, מוצרי חלב וביצים. לקבלת B-12 ידידותית לצמח, פנה שמרים תזונתיים, דגנים מועשרים או חלופות חלב מועשר. להגביר את צריכת חומצה פולית עם אגוזים, ירקות קטניות – עדשים לספק כמויות גדולות במיוחד של חומצה פולית.