חסר ויטמין D ו היפוגליקמיה

הקשר בין חסר ויטמין D היפוגליקמיה הוא קצת תמוה. היפוגליקמיה מתייחסת למצב שבו רמות הסוכר בדם או הגלוקוז נמוכות מדי, אך סוכרת היא מחלה הנגרמת על ידי רמות גלוקוז גבוהות מדי. עם זאת, החוקרים מדווחים על היתרונות המגנים מפני צריכת ויטמין D המצביעים על כך שחסר יוביל לסוכר בדם גבוה ולא נמוך. עם זאת, יש כמה נסיבות שבהן חסר נראה לתרום היפוגליקמיה.

יתרונות הגנה

חוקרים שדיווחו בגיליון נובמבר 2008 של “מחנך הסוכרת” סקרו את הניסויים הקליניים העיקריים ואת אוכלוסיות המחקר חוקרת ויטמין D וסוכר בדם בחולי סוכרת ו nonondabetics. החוקרים הגיעו למסקנה כי ויטמין D חשוב במיוחד בחולי סוכרת על ידי עוזר להפחית את הסוכר בדם. יתר על כן, ויטמין D מפעיל אפקט מגן על ידי הפחתת הסיכון לפתח סוכרת אצל אנשים בריאים. מחקר אחד הסוקרים ניתחו את המחקרים המומלצים לתוספי ויטמין D כאמצעי לשמירה על רמות הסוכר בדם.

ללא הטבה

חוקרים שדיווחו בגיליון ספטמבר 2009 של “Journal Journal of Clinical Nutrition” קיבלו את האתגר לחקור האם תוספי ויטמין D יפחיתו את רמת הגלוקוז בחולי סוכרת מסוג 2. בעוד שחולי סוכרת הם בדרך כלל חסר ויטמין D, החוקרים היו זהירים לרשום חולים עם רמות נורמליות. שלושים ושישה נושאים תלויי אינסולין חולקו לשתי קבוצות, שאחת מהן קיבלה 40,000 IU של ויטמין D בשבוע במשך שישה חודשים, שאר הפלצבו. בסוף השביל, ויטמין D לא השפיע על גלוקוז. עם זאת, החוקרים ציינו כי התוצאות עשויות להיות שונות בחולים אשר לקויים בויטמין D.

מחלת גליקוגן

יש כמה ראיות ישירות כי מחסור בוויטמין D יכול לייצר רמות גלוקוז נמוכות בצורה מסוכנת. הקשר נמצא במחקרים שבחנו את הסיבות למחלת אחסון הגליקוגן. לפני תיאור הראיות, חשוב להבין קצת על המחלה ועל הגליקוגן. גליקוגן הוא הדרך העיקרית שבה הגוף מאחסן גלוקוז לשימוש מאוחר יותר. זוהי שרשרת של עד אלפי מולקולות גלוקוז הפרט כי הוא מפוברק בכבד מאוחסן בתאי שריר ושומן, כמו גם בכבד. מחלת גליקוגן היא הפרעה שבה משהו משתבש במהלך ייצור גליקוגן.

היפופיטמינוזיס

Hypovitaminosis D הוא המונח הרפואי לחסר בוויטמין D, וחוקרים שדיווחו בגיליון אפריל 2010 של “גנטיקה מולקולרית ומטבוליזם” מקושרים אותו לחילוף גליקוגן פגום. היפוגליקמיה היא סימפטום של מחלת אחסון גליקוגן, החוקרים ציינו שכיחות גבוהה של hypovitaminosis D בקרב חולים. החוקרים השלימו 26 חולים עם 400 IU של ויטמין D מדי יום במשך שישה חודשים בניסיון להביא את רמות הדם שלהם עד נורמלי. עם זאת, רמות ויטמין D שלהם לא זז, מוביל את החוקרים כדי להציע כי חוסר יכולת לסנתז כראוי ויטמין D גורם היפוגליקמיה.