כורכום מול גדילן

כורכום וחלב גדילן הם עשבי תיבול, שניהם שימשו במשך 2,000 שנים לטיפול במגוון רחב של בעיות בריאות. למרות שהם חולקים כמה תכונות משותפות, הם קשורים לפעמים יחד כטיפול בבעיות בכבד. רוב היתרונות של הכבד, לעומת זאת, קשורים עם גדילן החלב. לדעת את היתרונות הפוטנציאליים של כל צמח יכול לעזור לך לקבל החלטה מושכלת על השימוש בהם. התייעץ עם איש מקצוע רפואי מוסמך לפני נטילת עשב או טופס תוספת.

גדילן

חלב גדילן ידוע גם בשם Silybum marianum. באופן מסורתי נעשה שימוש בטיפול בבעיות בכבד, בכליות ובכיס המרה, על פי המרכז הרפואי של אוניברסיטת מרילנד, למרות שזה קשור לרוב לבעיות בכבד. המרכיב הפעיל בגדילן החלב הוא silymarin והוא אחראי על רוב היתרונות של גדילן של חלב. Silymarin הוא flavanoid המופק מזרעי גדילן חלב והוא חשב לטובת הכבד על ידי עוזר להגן ולבנות מחדש את התאים שלה. כמו כורכום, גדילן גם עוזר להפחית את הדלקת ופועל כחומר נוגד חמצון חזק.

כּוּרכּוּם

כורכום, הידוע גם בשם curcuma longa, משמש בדרך כלל כמרכיב בבישול. זה מה שנותן קארי טעם מובהק שלה, כמו גם צבע צהוב שלה. זה גם שימש באופן מסורתי אנטי דלקתי, טיפול בבעיות עור וכטיפול בבעיות עיכול וכבד. המרכיב הפעיל בכורכום הוא חומר נוגד חמצון רב עוצמה המכונה כורכומין, המסייע להגן על התאים מפני רדיקלים חופשיים העלולים לגרום נזק לקרום התא, דבר המוביל למוות של תאים.

מחקר

מחקר על גדילן כורכום וחלב שבוצעו על בעלי חיים הוכיח יתרונות פוטנציאליים, אבל רבים מן הניסויים שנערכו על בני אדם היו מעוצבים בצורה גרועה או היו תוצאות מעורבות. באופן כללי, עם זאת, גדילן החלב הוכיח הבטחה בטיפול במחלות כבד מפני הרעלת אלכוהול, הפטיטיס ויראלי, פטריות פטריות וסרטן, בעוד כורכום – או תמציות של כורכום במקרים מסוימים – הוכיח פוטנציאל לטיפול בקלקול קבה, קוליטיס כיבית, אוסטאוארתריטיס, מחלות לב, סרטן, זיהומים חיידקיים ו uveitis, שהוא דלקת של איריס בעין. במקרים רבים, עם זאת, הוצע מחקר נוסף נדרש כדי לאמת באופן מלא את כל היתרונות.

שיקולים

כורכום וחלב גדילן בצורת תוספת נחשב בדרך כלל בטוח, אם כי קיימים סיכונים פוטנציאליים. נטילת תוספי גדילן חלב אינה מומלצת לנשים הרות או מיניקות, או לאלה עם היסטוריה של סרטן הקשורים להורמון. אם אתה אלרגי צמחים אחרים, כולל ragweed, חרציות, ציפורן חתול, קמומיל, yarrow, או חרציות, להימנע גדילן החלב. הכורכום בטוח כאשר הוא נצרך במזון, אבל כדאי להימנע ממנו טופס תוספת אם יש לך כיבים בקיבה, הם בהריון או breastfeeding או יש סוכרת. התייעץ עם הרופא לפני נטילת כל ספקים, במיוחד אם אתה לוקח כל תרופה אחרת.