מהם הטיפולים לאנמיה מקרוציטית?

תאי הדם האדומים הם קריטיים להעברת חמצן בכל הגוף. אנמיה מתאר כל מצב שבו יש מופחת תאי דם אדומים, אשר יכול לגרום לחוורון ועייפות כרונית. אנמיה מקרוציטית היא ייחודית בין סוגי אנמיה בגלל הופעת תאי דם אדומים גדולים מהרגיל. סוג זה של אנמיה צריך להיות מטופל על בסיס ההפרעה הבסיסית הגורמת לבעיה.

סוגים

ישנם למעשה שני סוגים שונים של אנמיה מאקרוציטית, אומר מדריך Merck. הסוג הראשון, המכונה אנמיה macrocylastic mgaloblastic, הוא הנפוץ ביותר הוא תוצאה של חסר ויטמין כגון B-12 ו חומצה פולית. הסוג השני, המכונה אנמיה macrocylastic לא מגלובלסטית, יכול להיות בשל מספר בעיות רפואיות שונות, כגון מחלת כבד ובעיות עם מוח העצם. במקרים מסוימים, לא ניתן לזהות את הגורם לאנמיה מקרו-אקולוגית לא מגלובלית.

אִבחוּן

לפני הטיפול באנמיה מקרוציטית, יש לזהות את הסוג והסיבה המדויקים על מנת שהטיפולים יהיו יעילים. אבחון macrocytic אנמיה נעשה בדרך כלל על ידי ביצוע מה שמכונה כתם דם היקפי. על כתם דם, ניתן לקבוע את גודל ומספר תאי הדם האדומים. אנמיה macrooblastic macrocytic בולטת נוכחות של כתמים קטנים בתוך תאי דם אדומים הידועה בשם גופים Howell-Jolly, דוחות ידני Merck, שהם תוצאה של כדוריות דם אדומות בשלה משתחררים לתוך הגוף כדי לפצות על אנמיה. חולים עשויים גם בדם שלהם נבדק ליקויים בוויטמינים. מטופלים בעלי אנמיה מקרו-אקולוגית לא מגלובלית עשויים להזדקק לבריאות הכבד שלהם ולמח העצם.

טיפול מגלובלסטי לטווח קצר

חולים שיש להם analia macglcytic megloblastic דורשים תיקון מיידי של מחסור בוויטמין שלהם. אם האנמיה המגלובלאסטית נובעת מחסר פולאט, זה יכול להיות מושגת על ידי בעל המטופל לקחת תוספי חומצה פולית מדי יום. חסר ויטמין B-12 יכול להיות קצת יותר קשה לתקן, עם זאת, ועלול לדרוש הזרקות יומי של ויטמין. לעיתים רחוקות, אנמיה מקרו-אקולוגית מגלובלאסטית היא תוצאה של מחסור בויטמין C, אומרת הקליניקה של Mayo, במקרים אלו ניתן לטפל בתוספי ויטמין C אוראליים.

שליטה לטווח ארוך

חולים עם מחסור בוויטמין B-12 עלולים לסבול מהפרעה בסיסית המונעת מהגוף לספוג את B-12, אומר MedLinePlus. ניהול לטווח ארוך של אנמיה macrocytic הקשורים ולכן תלוי בטיפול הגורם ויטמין B-12 ספיגה. חסר ויטמין B-12 יכול להיות בגלל תזונה לקויה או תנאים כגון מחלת קרוהן או זיהום תולעת. חולים עם מחסור B-12 יש להעריך לתנאים אלה כדי לראות אם האנמיה ניתן לתקן ללא שימוש של תוסף ויטמין לכל החיים.

אנמיה לא מקגלוטית מאקרוציטית

אנמיה macrocylastic לא מגלובלית יכול להיות קשה יותר לטיפול כי זה לא נגרם על ידי הפרעות מחסור בוויטמינים. בגלל מצב זה יכול להיגרם על ידי מחלת כבד, חולים עשויים להזדקק בדיקות דם לבדוק את בריאותו של הכבד. מחלות מוח מסוימות, כולל כמה לוקמיה, יכולות גם לגרום לאנמיה מקרוציטית לא מגלובלית. אלה יכולים להיות מאובחנים באמצעות ביופסיה של מח עצם, טיפול במחלות מוח העצם יכול להיות מסובך, בהתאם לסוג המחלה הנוכחי.